Sarımsak 250gr (1156)

Marka : VERİTA
Fiyat : ₺20,00(KDV Dahil)

Çok eski çağlardan beri sağlık dostu olarak bilinen kadim besin kaynağıdır sarımsak.

Son yıllarda yapılan araştırmalar sarımsağın birçok açıdan sağlık için faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Sarımsak keskin kokusu yüzünden genelde tüketim noktasına bazı sıkıntı ve sınırlamalara neden olmaktadır. Fakat sağlığa olan faydasını bilenler tarafından bu sorun için de bir çözüm üretilmiş, ufak parçacıklar halinde doğranarak yutulur. Sarımsak aynı zamanda salatalara ve yemeklere katılarak da tüketilmektedir.
Sarımsağı sağlık açısından bu kadar önemli kılan içerisinde barındırdığı B6 ve C vitaminleri yanında, demir, kalsiyum, bakır ve manganez gibi birçok değerli mineraller ve elementler içermektedir.

Sarımsak daha çok halk arasında kötü kolesterolü düşürmekle meşhurdur. Fakat sağlığa olan faydaları bu kadar değildir. Sarımsağın sağlığa olan faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz: Metabolizmayı hastalıklar karşı kuvvetlendirir, kansere karşı mücadele eder ve hücreleri güçlendirir. Düzenli olarak tüketilmesinin kalp sağlığına inanılmaz katkısı vardır.

Sarımsak Soğuk Algınlığına Faydalıdır: Sarımsak bağışıklık siteminin fonksiyonlarını arttırıcı özelliği ile bilinmektedir. Günlük ortalama bir diş sarımsak tüketimi soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara yakalanma oranını %63 oranında azaltmaktadır. Bazı araştırmalar sarımsak tüketen insanların tüketmeyen insanlardan soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıkları daha çabuk atlattıklarını ortaya koymuştur. Eğer kış aylarında sık sık soğuk algınlığından dolayı hastalanıyorsanız tükettiğiniz besinler listesine sarımsağı da eklemelisiniz.

Sarımsak Kan Basıncını Azaltır: Kalp krizi ve felç gibi hastalıklar dünyada en sık rastlanan hastalıklar arasındadır. Yüksek tansiyon bu hastalıkların en büyük tetikleyicisidir. Bilimsel çalışmalar, sarımsağın kan basıncı üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Aynı yönde yapılan çalışmalar, 600-1.500 dozunda eski sarımsak özünün kan basıncı düşürme ilacı olan atenolol kadar etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Sarımsak Kolesterole ve Kalp Sağlığına İyi Gelir: Sarımsak LDL kolesterolü düşürebilir. Düzenli olarak sarımsak tüketmek kolesterolden kaynaklanan kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Alzheimer Hastalığına İyi Gelir: Bünyede bulunan serbest radikaller, yaşlanmaya neden olurlar. Sarımsak serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı antioksidanlar yardımıyla gidermeye çalışır. Sarımsağın kolesterol ve kan basıncını azaltması yanında antioksidan özelliği ile Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Sinir siteminde ve beyin hücrelerinde meydana gelen hasarları giderir.

Uzun Yaşam İçin Sarımsak: Sarımsağın insan hayatını uzatıyor demek biraz mantıksız olur ama bağışıklık siteminin işlevini yerine getirmesi için sağladığı destek ve diğer hastalıklar karşısında etkili bir besin olması dolaylı olarak sağlıklı ve uzun süre yaşamayı sağladığını söyleyebiliriz. Ayrıca sarımsak kronik hastalıkları üzerinde de faydalı etkileri vardır.

Yüksek Performans Sağlar: Genel anlamda yorgunluğu atmak ve yorgun organ ve kasları rahatlatmak için tüketilmesi gereken nadide besin maddelerinden bir tanesidir. 6 hafta boyunca kalp üzerine sürülen sarımsak yağı, egzersiz sonucu kalbin hızlı çalışarak yorulmasına engel olur. Birçok araştırma sarımsağın fiziksel performans üzerinde çok fazla olumlu yönde etkisi olduğunu ortaya koymuştur.

Zehirlenmelere Karşı Sarımsak Etkilidir: Sarımsağın ağır zehirlenmelere karşı dahi etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca zehirlenmelerden dolayı hasar gören organların tedavisinde de etkilidir. Bu konuyla alakalı olarak yapılan bir deneyde, bir araba aküsü tesislerinde (kurşun elementine çok fazla maruz kalan) çalışan işçilerin 4 hafta boyunca sarımsak tüketmeleri sağlanmıştır ve 4 hafta sonunda kanda bulunan kurşun seviyesinin % 19 oranında düştüğü görülmüştür.

Sarımsak Kemik Sağlığı İçin Önemlidir: Sarımsak kemik sağlığını korumaktadır. Bir araştırmada menopoz sonrası kadınlarda yapılan bilimsel deney çalışmalarında östrojen eksikliğini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Özellikle kadınların kemik sağlığı üzerinde önemli etkileri vardır.

İltihap ve Bakterilere Karşı Etkilidir: Sarımsak tek başına iltihap ya da virüsleri yok edemez ama metabolizmayı onlara karşı savaşması için destekler. Bazı araştırmalar virüslerden ve enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklara iyi geldiğini ortaya koymuştur. Sarımsak kısmen doğal antibiyotik görevi üstlenmektedir.

Kanserle Mücadelede Sarımsak: Çiğ olarak tüketilen sarımsağın kolon ve mide kanserine yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur. Ayrıca kanser hücrelerinin yayılma hızını azalttığı bilinir.

Yazılanlar tavsiye niteliğindedir, tıbbi bir bağlayıcılıkları yoktur.

AÇIKLAMA