Turp Alabaş (adet)
Turp Alabaş (adet)

Turp Alabaş (adet) (61599)

Marka : ENTAZEM
Fiyat : ₺6,99(KDV Dahil)

Doğanın az bilinen güzelliklerini keşfetmeye bayılıyoruz. Bugün de sırada tam öyle bir güzel, alabaş var!

Eğer henüz alabaşla tanışmadıysanız şimdi onunla tanışmanın zamanı. Büyük marketlerde, semt pazarlarındaki tezgahlarda şu sıralar sık sık karşınıza çıkacak bir isim kendisi.

Alabaş şeklinden de anlayabileceğiniz üzere turpgiller ailesinin şalgam ve lahanaya benzeyen minnoş bir üyesi. Açık yeşil ve pembe olmak üzere iki farklı renkte karşınıza çıkabiliyor. Bir yumru ve ondan uzanan yaprakları olan bu bitkinin hem yumru kısmı hem de yaprakları afiyetle yenebiliyor üstelik.

Farklı yörelerde yer lahanası, cehennem topuzu, alabaş turpu olarak anılan bitkinin yurt dışında bilinen ve Türkiye'de kullanılan bir diğer ismi de kohlrabi.

İçeriğinde neler var derseniz alabaş, özellikle vücudumuz için gerekli olan besin lifleri açısından oldukça zengin. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral olarak da vücudumuza katkılarının büyük olduğu biliniyor. A, C ve B vitamininin birçok çeşidini içinde barındıran alabaş; kalsiyum, potasyum, fosfor ve demir gibi mineraller bakımından da oldukça güçlü bitkilerden.

Tüm bu vitamin ve mineraller sayesinde antioksidan özelliği de gösteren güzeller güzeli bitkinin çeşitli kanser türleri üzerinde de oldukça olumlu etkileri var