Salatalık (kg) (1011)

Marka : ENTAZEM
Fiyat : ₺13,00(KDV Dahil)

Salatalığı sağlık açısından önemli kılan şüphesiz içerdiği zengin vitamin ve minerallerdir.

Salatalık genelde çiğ olarak yenilir ve salatalıklarda bolca kullanılır. Salatalık A, C, E ve K vitaminleri açısından zengindir, bunun yanında protein, diyet lifleri, folat, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin, sodyum, potasyum içermektedir. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, çinko gibi sağlık açısından çok önemli mineraller içermektedir.

Salatalığının özellikle cilt sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Bunun yanında içerdiği lifler sindirim sistemi organları olan bağırsak ve mide sağlığı için önemlidir. Böbrek sağlığı için de salatalık faydalıdır. Bunun dışında sinir sistemi üzerinde de etkili bir besindir, beyin fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur, kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Genel anlamda sağlık açısından çok faydalı olan salatalık özellikle cilt sağlığına inanılmaz katkıda bulunur, çok yaygın olarak cilt için hazırlanan bakım maskelerinde kullanılır. Ayrıca kozmetik ürünlerinde salatalık kullanımı çok yaygındır.

Salatalığın Cilt ve Deri Sağlığına Faydaları: Özelikle cilt ve saç bakımı için üretilen ürünlerin çoğunda ana bileşen olarak salatalık kullanılmaktadır. Salatalığın cilt bakımı için inanılmaz faydaları vardır, özellikle yaşlanmaya bağlı olarak gözaltlarında şişme ve sarkmalara karşı yaygın olarak kullanılır. Bunun yanında yüz maskelerinde neredeyse salatalığın kullanılmadığı ürün yoktur.

Salatalığın cilt sağlığına bulunduğu katkıları şu şekilde sırlayabiliriz;

Salatalık Cildi Canlandırır: Salatalık suyu içeren cilt maskeleri cildi canlandırır. Bu özelliği aynı zamanda yara izleri olan ciltlerin çabuk iyileşmesine katkıda bulunabilir.
Salatalık Göz Etrafındaki Şişkinlikleri Giderebilir: Eğer gözaltları ve etrafını kaplayan cilt de şişkinlik sizi rahatsız ediyor ise salatalık yardımıyla bu sorundan kurtulabilirsiniz. Salatalık askorbik asit ve kafeik asit içerir ve bu asitler söz konusu şişkinliklerin giderilmesine veya azaltılmasına yardımcı olabilir.
Cilt Üzerinde Meydana Gelen Güneş Yanıklarını Giderir: Salatalığın diğer bir özelliği de özellikle yaz aylarında dikkatsiz yanma sonucu güneş ışınlarının verdiği zararları giderebilir olmasıdır. Ciltlerin pürelenerek veya dilimlenerek güneş ışınlarından etkilenen, güneş yanığı olan kısımlara uygulanması hem acının azalmasını sağlar hem de cildin kısa sürede canlanmasına yardımcı olabilir.
Salatalık Cildi Gençleştirir: Cildi gençleştirmek için çok sık kullanılan bir hamur uygulamasıdır. Bunun için salatalığı püreleyin ve içine birkaç damla salatalık suyu, limon suyu ekleyin ve maske şeklinde cildinize uygulayın. Bu cildinizdeki parlaklığı arttıracak ve dokuyu sıklaştıracaktır.
Salatalık Cilt Gözeneklerini Açar: Ciltteki gözeneklerin açılması için de salatalık kullanılabilir, Salatalık suyunu direkt cildinize uygulayabilirsiniz daha etkili olması için elma sirkesi ve aloe vera jeli katarak kullanabilirsiniz.
Salatalık Selülit Sorunlarını Giderebilir: Salatalık selülit sorunlarının giderilmesine de yardımcı olabilir. Öğütülmüş kahve, bal ve salatalık suyunu karıştırın ve elde ettiğini karşımı 30 dakika boyunca masaj yaparak hafifçe cildin etkilenen kısmın uygulayın. Bunu işlemi 1-2 hafta devam ettirdiğinize selülit sorununu çözebilirsiniz.
Salatalık Cildi Nemlendirir: Salatalığın &95'ni su içermektedir, bu özelliğinden dolayı salatalık cilt için çok etkili bir nemlendiricidir. Aynı zamanda salatalık tohumları ciltte meydana gelen ince çizgiler, kırışık ve lekeleri giderebilir. E vitamini ve potasyum açısından zengin olan salatalık aynı zamanda cildin yaşlanmasını yavaşlatabilir.
Göz Etrafındaki Koyu Halkaları Giderir: Göz etrafında oluşan siyah halkalar için salatalık etkili bir çözüm olabilir. Koyu siyah halkaların giderilmesi için salatalığı dilimleyip göz etrafında 20 dakika boyunca uygulamanız yeterli olacaktır.

Salatalığın Saç Sağlığına Faydaları: Saç sağlığına salatalığın en büyük faydası, saçları güçlendirmesi ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamasıdır. Salatalık saçın ihtiyaç duyduğu silikon, kükürt, sodyum ve fosfor gibi birçok maddeyi içermektedir. Bu maddelerin yardımıyla salatalık aynı zamanda saçların dökülmesini önler.
Salatalık ayrıca saçları yumuşatır ve ipeksi bir görünüm katar. Salatalığın içerdiği bileşenler aynı zamanda kuru saç problemleri olanlar için alternatif çözümler üretebilir.

Salatalık Kabızlığı Giderebilir: Salatalıkta kalori miktarı çok düşüktür ve 100 gram başına kalori sadece 15 gram içerir. Salatalığın günlük tüketimi, kronik kabızlık için bir çare olarak kabul edilebilir. Bunun yanında salatalığını yüksek miktarda lif içermesi kabızlığın giderilmesini sağlayan diğer bir önemli faktördür. Bu özelliği ayrıca bağırsak sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Salatalığın Sindirim Sistemine Faydaları: Salatalık idrar torbası ve böbrek sağlığı için önemli bir şifa kaynağıdır. Salata bol miktarda su içerdiği için idrarı teşvik eder ve böbrek sağlığını korur. Düzenli olarak salatalık tüketimi böbrek taşı oluşması riskini azaltabilir. Salatalık ve salatalık suyu aynı zamanda içerdiği asitler itibari ile mide sağlığı için de önemlidir. Ayrıca lifler mide sağlığı için faydalıdır, mide içi duvarların güçlenmesine yardımcı olur. Salatalığın içerdiği protein sindirimi kolaylaştırır. Salatalık tohumları ise özellikle bağırsak solucanlarının dökülmesinde önemli rol üstlenirler. Bunun yanında salatalık tohumları burun ve boğaz mukozalarının sağlığını korur.

Salatalık Yaşlanmayı Yavaşlatır: Salatalık B karoten, A-karoten açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bu maddeler özellikle yaşlanmaya neden olan unsurları ve serbest radikallerin ortadan kaldırılması için vücudun gereksinim duyduğu en önemli maddelerden birisidir.

Salatalığın Sağlık Açısından Diğer Faydaları;

· Salatalığın anti kanser özelliği vardır, kanser hücrelerinin yayılma hızını düşürür. Aynı zamanda kan hücreleri için faydalıdır. Pankreas kanserine yakalanma riskini azaltır.
· Salatalık kötü nefes kokusunu giderir ve aynı zamanda diş sağlığını korur. Zayıf diş etlerini güçlendirir.
· Beyin ve merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır, baş ağrısını giderebilir.
· Kan basıncı sorunlarını giderebilir, kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olabilir.
· Salatalık kemik sağlığını korur ve güçlü bir iskelet yapısı için önemli bir besin kaynağıdır. İçerdiği K vitamini kemik sağlığı için hayati önem taşımaktadır.
· Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bakır açısından zengin olan salatalık beyin sağlığını korur.
· Salatalık aynı zamanda etkili bir antioksidan olduğundan dolayı metabolizmayı ve savunma sistemini desteklediği için hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

AÇIKLAMA