Organik Eşki Ayva Eşkisi Vegan Glutensiz (130gr) YYerlim Organik
Organik Eşki Ayva Eşkisi Vegan Glutensiz (130gr)

Organik Eşki Ayva Eşkisi Vegan Glutensiz (130gr) YYerlim Organik

Fiyat : 39,50 TL(KDV Dahil)

Kullanım önerileri,

Yumuşak çekirdekli “gülgiller” familyasından olan ayva bir sonbahar meyvesidir. C vitamini bakımından zengin bir meyve olması ve bol miktarda besin lifi içermesini ayvanın faydaları arasında öne çıkan özellikleri. 1 adet ayva, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık 1/4’ünü tek başına karşılıyor. Besin değeri oldukça yüksek olan ayvada A, B6 vitaminleri ile demir, kalsiyum, potasyum, fosfor ve magnezyum bulunur. Meyve olarak günlük hayatımızda yeterince tüketmediğimiz ayva eksiğinizi, ekşisini tüketerek tamamlayabilirsiniz.

Ekşi ayvaların parçalanarak az su ile kaynatılıp tortusundan süzüldükten sonra elde edilen şıranın; pekmez kıvamına gelinceye kadar odun ateşinde tekrar kaynatılması ile elde edilmiştir. Nar ekşilerinin kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Sızma zeytinyağı ile birlikte yeşil salatalara çok keyifli soslar hazırlanabilir. Izgara etlerin(özellikle kuzu) yanında dip sos olarak kullanılabilir.  Meyve salataları, tartlar, sütlü tatlıların ve peynirli keklerinizin özel lezzetlendiricisi olarak tavsiye ediyoruz. 
200cc bir bardak suya 1 yemek kaşığı ayva ekşisi karıştırarak hazırlayacağınız ve herhangi bir öğünde yiyeceklerinin yanında vereceğiniz meyve suyu çocuğunuzun günlük ihtiyacı için yeterli olacaktır. İçine üç yaprak taze nane çok yakışır.
Ayrıca ayva çekirdeğindeki doğal pektin etkisi ile; şeker ve su ilave edilerek kaynatıldığında pastalar ve sütlü tatlılar için çok nefis bir jöle elde edilir.

Çerez Kullanımı