Mandalina Murcott (990)

Marka : ENTAZEM
Fiyat : ₺19,00(KDV Dahil)

Yeşil Mandalina, Mandalina kış mevsimi meyvesidir. C Vitamini deposu olan mandalina Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Bir çok faydaları vardır. Kışın özellikle C vitamini deposu olduğu için soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Genellikle insanlar sarı olanını tercih ederler, oysa yeşil mandalina sararmış olandan daha faydalıdır. Neden derseniz hiç bir işlem görmeden dalından koparıldığı şekildedir. Mandalina toplandıktan sonra kapalı bir yere konarak etilen gazı ile sarartılıyor, parlak görünmesi ve dayanıklı olması için parafinle (mumla) kaplanıyor.
Yeşil mandalina renginin yeşil olması işlem görmediği anlamına gelir ve daha sağlıklıdır. Tadı biraz ekşimsi, mayhoş olmakla birlikte oldukça lezzetli meyvedir. Bir çok hastalığa da faydası olduğu saptanmıştır. Araştırmalara göre mandalinaya rengini veren karoten nedeniyle karaciğer hastalıkları, damar sertliği ve şeker hastalıkları riskini azaltmaktadır, içeriğinde bulunan potasyum sayesinde yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu saptanmıştır.

Yeşil mandalina ince kabuklu ve kolay soyulan bir meyve olduğu için çocuklar severek yerler. Günde iki üç tane yenmesi gerekir.yeşil mandalina taze olarak tüketildiği gibi meyve suyu, marmelat, reçel, tatlı ve şerbet yapımında da kullanılır. Ayrıca kabukları pasta ve keklerde kullanıldığında hoş bir koku ve tat verir.

Mandalina alırken özellikle dikkat edilmesi gereken işlem görmemiş olması, dalından yeni kopmuş yaprakları üstünde olan kurumamış ve yeşil mandalina olmasıdır. Hem uzun süre çürüme yapmaz dayanır hem de kimyasal görmediği için daha sağlıklıdır.

Mandalina turunçgiller ailesinden olup ılıman iklimde yetişmektedir. Ülkemizin genel olarak Akdeniz bölgesinde yetişmesine rağmen Karadeniz bölgesinin bir kısmında ve ege de yetişmektedir. Mandalina kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olup, yüksek miktar da karbonhidrat içermektedir. Hem mandalinanın kendisinin hem de mandalina kabuklarının insan sağlığı için birçok yararı olmakla birlikte mandalina akşam yemeğinden sonra düzenli olarak tüketildiği takdirde uykusuzluk problemlerinizi giderme de etkili olur. Ayrıca bol miktarda E ve C vitaminin yanında iyi bir protein ve lif kaynağı olan meyveler arasında yer almaktadır. Bunun yanında sodyum, potasyum, bakır, kalsiyum, tiamin ve bir çok vitamin ve mineral içermektedir. Mandalina deyince akla ilk gelen vitamin ise c vitaminidir. Kış aylarında soğuk algınlığını bağışıklığımızı güçlendirerek engelleyen mandalina cilt sağlığı ve doku oluşumları için gerekli c vitamini 1 su bardağı kadar mandalina suyuyla karşılayabiliriz. Kış aylarında günlük 2-3 adet mandalina tüketmemiz yeterli olacaktır. Düzenli mandalina veya diğer turunçgiller tüketimim bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında kalp hastalıkları risklerinin azaltılmasını sağlar. Ayrıca akciğer, meme, yemek borusu, kolun ve mide kanseri gibi kanser türlerinin oluşumunu engeller. Mandalina içeriğinde bulunan zengin C vitamini vücudumuzun kollajen sentezine katkısı olduğundan hayati değere sahiptir. Kollajen vücutta oluşan yaraların hızlı iyileşmesini için gereklidir.Ayrıca kollajen tendonları,kemikleri, bağları ve kan damarlarını bir arada tutar. C vitamini besinlerden elde edilen demir mineralinin emilimini artırmaya yardımcı olur. Mandalina içeriğinde c vitamini kadar önemli olan ve göz sağlığı, hücre büyümesi ve aynı zamanda kemik gelişimi için etkili olan A vitamini de içermektedir. Mandalinada bulunan A vitamini üreme sağlığı ve hücreler arası iletişimde önemlidir. Yara kapatmada etkili olan mandalina beta kriptoksantinden zengin bir meyve olduğu için iltihap gelişme olasılığını da azaltır.  İçeriğinde bulunan B vitamini DNA ve RNA oluşumunda etkili olduğu için yeni hücre oluşumu ve devamlılığını sağlar. Mandalina, hücreleri yeniler.B vitamini zengini mandalina vücutta DNA ve RNA inşa ederek yeni hücrelerin oluşumu ve sağlıklı devamlılığını destekler. Ayrıca mandalinanın kabukları küçük bir küllükte yakılırak veya bırakılarak eviniz hoş koku sağlar. Koku rahatlacı bir etkiye sahiptir. Kış aylarının favorisi olan mandalinayı entazemden almanızı tavsiye ederiz. Çünkü entazem her meyveyi 30 saatte kapınıza getirmek için 7 24 çalışmaktadır.