Kıvırcık (adet) (611)

Marka : ENTAZEM
Fiyat : ₺4,99(KDV Dahil)

A, B ve E vitamini içerir.

Kıvırcık salata, vitamin ve mineral deposudur. Vücudunuz için gerekli olan besin öğelerinin çoğunu sağlar. Çiğ tüketildiği için de vitamin ve mineral değerlerini yitirmez. Kıvırcık salata, B1, B2, niacin, folik asit, B6, C, E, A ve K vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve sodyum mineralleri içerir. Burada dikkat edilmesi gereken husus; yeşil salatayı tüketmeden önce iyi yıkamak, üzerindeki kimyasallardan ve bakterilerden arındırmak gerekmektedir. Sirkeli suda beklettikten sonra bol su ile yıkayıp tüketmenizi öneririz.

Kıvırcık salatanın anti-inflamatuar özelliği vardır, vücuttaki enflamasyonu önler. Yapılan çalışmalarda kıvırcık salatanın lipoksigenaz ve karragenan gibi biyokatalizör ile uyarılan iltihaplanma üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.

Antioksidan özelliği vardır. Antioksidantlar, hücre metabolizması sırasında üretilen serbest radikaller için bariyer oluştururlar ve DNA'ları onların zararlı etkilerine karşı korurlar.

Yeşil kıvırcık salatadaki ekstrelerin bazı kanser hücrelerinin kontrolünde etkili olduğu da gözlemlenmiştir. (Özellikle lösemi ve göğüs kanserinde.)

Düşük kalorilidir ve düşük GI (Glisemik İndeks) değerine sahiptir. Bu nedenle diyet yapanlar ve diyabet hastaları gönül rahatlığım ile bolca tüketebilir

Lifli bir gıda olduğu için hem sindirim sistemini etkin çalıştırır, hem de tok tutarak kilo vermenize yardımcı olur.

Damarlarda plak birikimini önler, kalp hastalıkları için oluşabilecek riskleri minimize eder. İçerdiği kalsiyum, magnezyum ve potasyum ile kan basıncının düşük kalmasına yardımcı olur ve kolesterol seviyesini düşürür.

Omega3 ve Omega 6 içerir. Kıvırcık yeşil salata, Omega 3 içeren ender bitkisel gıdalardan biridir.

Kemik sağlığınızı korumak için gerekli olan mineralleri ve K vitamini içerir. K vitamini vücudun Kalsiyum emiliminde en az D vitamini kadar önemlidir. Kalsiyumun vücutta uzun süre tutulmasını sağlar, idrar yolu ile erken atılımını önler.

Kıvırcık salata bir bitkisel protein kaynağıdır, %20 protein içerir. Kas sağlığınız için de yararlıdır, hasarlı kas dokularını tamir eder.

Kıvırcık salata, alkali bir gıdadır. Vücudun PH dengesi içinde yararlıdır.

Beyindeki nöronal hücreleri korur. Nöronlar, beynin hafıza gücü ile fiziksel bağları olan beyin hücreleridir. Araştırmalarda nöronların ölümü ile hafıza kayıpları arasında yakın ilişki bulunmuştur. Kıvırcık salatadaki özlerin, nöron hücrelerinin ölümüne karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir

Kıvırcık salata, serotonin sentezinde önemli rolü olan Niacin de içerir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır, uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

İçerdiği demir ile kansızlık sorunu çekenler için de ideal bir gıdadır. Demir,vücudun hemoglobin düzeyini ve kırmızı kan hücrelerini arttırmak için çok önemli bir mineraldir.

A vitamini açısından zengindir. A vitamini göz sağlığınız açısından önemli bir vitamindir; Makula dejenarasyonu, katarakt gibi göz hastalıklarına karşı da korur.

Cilt güzelliğiniz için önemli olan tüm vitaminleri içerir. İçerdiği A vitamini ile cilt hücrelerini tamir eder, C ve E vitaminleri ile cildi zararlı UV ışınlarına karşı korur ve erken yaşlanmasını önler.

AÇIKLAMA