Çekirdeksiz Karpuz (Ort. 2,5 Kg) (53363)

Marka : ERÜST
Fiyat : ₺10,00(KDV Dahil)

Karpuz, lezzetli olmasının yanı sıra serinletici etkisiyle yaz aylarının en favori meyvelerinden biri. Üstelik yüzde 92’si sudan oluşan karpuz vücudumuzun sıvı ihtiyacını karşılarken, yüksek miktarda içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kalp sağlığını korumadan kas ağrılarına, cildi gençleştirmeden saçları güçlendirmeye kadar pek çok fayda sağlıyor.

YAZ aylarının serinleten meyvesi karpuz, yüksek seviyede vitamin, mineral ve antioksidanlar ve az miktarda kalori sağlar.Yüzde 92 oranında su içeriyor. Vitamin ve mineral deposu  ve damar sağlığını koruyor. 

 Sıvı ihtiyacını karşılar: Karpuzun yüzde 92'si sudan oluşur. Bu sayede yaz aylarında vücudun kaybettiği sıvı ihtiyacını karşılar.Aynı zamanda sıcak yaz aylarında vücudunuzu nemlendirmeye yardımcı olur. Karpuzlardaki yüksek su miktarı, sıcak yaz günlerinde vücudunuzu daha da soğutan ter formunda aşırı sıvı salınımını da uyarır.

 Kanserden korur: Bağışıklığı güçlendirir. Kanser riskini azaltır. İçerdiği C vitamini sayesinde kanserli hücrelerin büyümesini de engeller.C vitamini içeren mükemmel bir antioksidan kaynağı olan karpuz, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir. Likopen alımı, bazı çalışmalarda prostat kanseri riskindeki azalma ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, karpuz çekirdekleri yüksek miktarda lif içeren bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çekirdeklerinin tüketilmesi, bağırsak faaliyetlerini düzenlediği gibi bağırsak kanserini de engeller. Özellikle bağırsak kanseri riski taşıyan kişilerin bol miktarda tüketmesi gerekir. Aynı zamanda yine prostat kanserine karşı da fayda sağlar.

 Kalbi korur: Kolesterolü dengeleyen karpuz, kan damarlarını güçlendirir. Kalp ve damar sağlığını korur.Karpuzlar, muhteşem kırmızı renklerini, aynı domates gibi güçlü antioksidan likopenlere borçludur. Son yıllarda, likopen, bilim insanları tarafından kardiyovasküler sağlık için özellikle önemli bir besin maddesi olarak kabul edilmektedir. Karpuz gibi likopen bakımından zengin gıdaların tüketimi, bir damar genişletici olarak hareket ederek kan akışındaki bir iyileşmeye bağlanmıştır ve potansiyel olarak LDL’yi, yani kötü kolesterolü düşürme kabiliyetini göstermiştir, yani likopen kalbiniz için iki kat daha iyidir.


 Ağrıyı keser: Spordan sonra bir bardak karpuz suyu içmek kas sını azaltır.
Karpuz ve karpuz suyunun, atletlerde egzersiz sonrası kas ağrısını azalttığı ve iyileşme süresini hızlandırdığını göstermiştir. Bunun karpuzda bulunan amino asit L-sitrülinin nedeniyle olduğuna inanılıyor.


 Cildi gençleştirir: A ve C vitamininden zengin karpuz, cildi gençleştirir. Kırışıklık oluşumunu engeller. 
Karpuz cilt için mükemmel bir fayda sağlar, çünkü saça nemli kalmasını sağlayan sebum üretimi için gerekli bir besindir. Karpuzda bulunan A vitamini ayrıca cilt ve saç dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir. Ayrıca, karpuzda bulunan likopen cildi zararlı UV ışınlarından korur.


 Zayıflatır: Bol miktarda su ve lif içeren karpuz, bağırsakların çalışmasını hızlandırır. Kilo vermeye yardımcı olur.


 Enfeksiyonla savaşır: Likopen ve C vitamininden zengin karpuz, vücuttaki iltihapları azaltır.  
C vitamini içeren mükemmel bir antioksidan kaynağı olan karpuz, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir. Likopen alımı, bazı çalışmalarda prostat kanseri riskindeki azalma ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, karpuz çekirdekleri yüksek miktarda lif içeren bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çekirdeklerinin tüketilmesi, bağırsak faaliyetlerini düzenlediği gibi bağırsak kanserini de engeller. Özellikle bağırsak kanseri riski taşıyan kişilerin bol miktarda tüketmesi gerekir. Aynı zamanda yine prostat kanserine karşı da fayda sağlar.