Brokoli (paket) 350gr (349)

Marka : ENTAZEM
Fiyat : ₺15,00(KDV Dahil)

Brokoli Cilt Sağlığı Korur: Brokolinin içerdiği A vitamini cildinizin hücre zarlarını korur ve ultraviyole radyasyon hasarını önler, böylece cildinizi sağlıklı tutar. Bunun yanında C ve E vitaminleri yardımıyla cilt hücreleri için gerekli olan enerjiyi sağlar.

Brokoli, cilt ve deride meydana gelen hasarı tamir etmek için gerekli olan glukorafaninin diye adlandırılan bir madde içerir. Böylece brokoli yiyerek cildinizin daha hızlı yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi, C vitamini cilde zarar veren serbest radikallerle savaşır ve neredeyse C vitamini içeren bütün besinler antioksidan özelliklere sahiptir. Serbest radikaller cilt sorunlarına neden olur ve cilt yaşlanmasının başlıca sorumlusudur. Serbest radikalleri ortadan kaldıran C vitamini böylece kırışıklık ve pigmentasyonu azaltır, cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır. Brokoli yemek bu bağlamda faydalıdır. Ayrıca, beta karoten, E vitamini ve  cilde doğal bir parlaklık kazandıran B vitamini kompleksi içerir.

Cilde olan bütün bu faydalarının dışında cildi UV zararlı ışınlarından korur. Zararlı güneş ışınlarının cilde doğrudan zarar vermesini engeller ve hasarlı hücrelerin iyileşmesine yardımcı olur. Güneş ışınlarından kaynaklanan radyasyonlardan cildi korur.

Brokoli Cildi Kanserden Korur: Sürekli alınan güneş yanıkları cilt kanseri riskini artırır. Daha önce belirtiğimiz gibi brokoli UV ışınlarına karşı koruma sağlar ve bu ışınlardan kaynaklanan kızarıklıkları giderir. Bu şekilde önemli ölçüde cilt kanseri riskini azaltır.

Ayrıca C vitamini, beta-karoten, selenyum, bakır, çinko  büyük ölçüde cildin bağışıklık sistemini artırabilir. Brokoli gibi koyu yeşil sebzelerde bulunan fosfor gibi diğer vitaminler ve mineraller, çeşitli deri enfeksiyonlarından sizi korurlar.

Brokolinin Saç Sağlığına Faydaları: Bildiğiniz gibi sağlıklı saç, saç köklerini beslemek üzere A, C, E, B5, B12 vitaminleri yanında, demir, niasin, çinko, kükürt, silis ve germanyum gibi maddelere ihtiyaç duyar. Brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler saçlar için mükemmel bir besin kaynağıdır.

Brokoli saç büyümesini teşvik eden A ve C vitaminleri yanında kalsiyum da içerir. A ve C vitaminleri sebum üretimini, kalsiyum saç köklerini güçlendirir ve kafa derisi sağlığına da katkıda bulunur.

Bunların yanında brokolinin içerdiği besinler saç köklerini güçlendirir ve saçların dökülmesini engelleyebilir. Düzenli olarak brokoli tüketimi, saç kırılmalarına engel olabilir. B6 ve  B vitaminleri saç sağlığı dışında zihinsel sağlığı da korumaya yardımcı olur.

Brokoli Kanseri Önleyebilir: Araştırmacılar brokolinin kanseri önleyebildiğini ortaya koymuşlardır. Brokoli vücutta kansere neden olan östrojenleri ortadan kaldırabilen özelliklere sahiptir. Brokoli, meme ve rahim kanserini önleme noktasında son derece etkili bir besin kaynağı olabilir.

Kalp Sağlığı İçin Brokoli: Brokolinin kalp sağlığı için sağladığı faydalar da azımsanmayacak kadar fazladır. Bünyede kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan besinler içerir. Kötü kolesterol seviyesini dengeler. Bunun dışında damar sağlığını koruyarak kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir.

Brokoli Sinir Sistemi Sağlığını Korur: Sağlıklı bir sinir sistemi için potasyum önemli bir maddedir. Zengin miktarda potasyum içeren brokoli sinirlerin sağlığını korur.

Brokoli Zayıflamayı Kolaylaştırır: Brokoli zengin miktarda lifler içermektedir ve bütün lif içeren besinler zayıflamaya yardımcı olmanın dışında sindirim sistemi sağlığına ciddi katkılarda bulunabilirler. Günlük olarak tüketilen çiğ brokoli vücudun gereksinim duyduğu birçok maddeyi sağlayabilir. Lifler ayrıca kan şekeri seviyesini ayarlar.

Göz Sağlığı İçin Brokoli: Gelen ışıkları emen retina, sağlıklı bir şekilde görevine devam edebilmesi için A vitaminine ihtiyaç duyar. Brokoli ise zengin miktarda a vitamini içerir. Brokoli ayrıca yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarından korur.

Brokoli Kan Basıncını Düzenler: Brokoli kan basıncını düzenleyen lif, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Buna ek olarak brokoli, kan basıncını düşürerek kanın damarlara normal akışını sağlamaya yardımcı olur.

Brokoli Kemik Sağlığını Korur: Çok etkili bir kalsiyum kaynağı olan brokoli bu özelliği sayesinde kemik sağlığını da korur. Gebelik sırasında veya sonrasında meydana gelen kalsiyum eksikliğini giderir. Gebelik esnasında kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kemik hastalıklarını, halsizlik gibi durumları ortadan kaldırmak için brokoli tüketmek mümkün.

Brokoli Anemiyi Önleyebilir: Anemi demir eksikiliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Bunun yanında aşırı derecede demir eksikliği aynı zamanda saç dökülmesine neden olur. Düzenli olarak brokoli tüketimi hem kansızlık hem de saç dökülmesini engelleyebilir. Brokoli kansızlığı önlemeye yarayan folik asit içerir.

AÇIKLAMA